Marzena Wodzińska

Radna Województwa Wielkopolskiego

Polecam strony

 

 

 

Wizyta w Dolnej Saksonii – razem dla seniorów!

Wizyta studyjna w partnerskim regionie Dolnej Saksonii poświęcona tematyce opieki nad osobami starszymi i niesamodzielnymi.

Wizyta zorganizowana została na zaproszenie Związku Parytetowego Dolnej Saksonii, największej organizacji zorientowanej na problematykę polityki społecznej, ze szczególnym uwzględnieniem pracy socjalnej na rzecz osób starszych i niesamodzielnych.

Podczas wizyty Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Marzena Wodzińska spotkała się z Panią Cornelią Rundt, Dolnosaksońską Minister Spraw Socjalnych, Zdrowia i Równego Statusu. Województwo Wielkopolskie chce korzystać w tym względzie z doświadczeń niemieckich, by wypracować własne mechanizmy regulujące taką opiekę. Najpoważniejszym problemem obecnie jest fakt braku popularności zawodu opiekuna osoby starszej wśród młodych ludzi, z uwagi na trudny i odpowiedzialny charakter tej pracy, przy jednocześnie niskiej pensji. Potrzeba większego zaangażowania władz na rzecz uzmysłowienia obywatelom jak ważny jest to problem w kontekście wyzwań starzejącego się społeczeństwa.

W ramach wizyty w Dolnej Saksonii, gros spotkań ukierunkowanych było na merytoryczne zapoznanie się z polityką senioralną w Niemczech wraz z poznaniem zasad prawno-formalnych, mechanizmów finansowych.

Województwo Wielkopolskie otrzymało zaproszenie do stworzenia pierwszego w Polsce: Polsko-Niemieckiego Centrum Kompetencyjnego w dziedzinie pielęgnacji osób starszych i niesamodzielnych. Projekt ten, ma stanowić fundament do uwspólnienia programu edukacyjnego dla opiekunów osób starszych i niesamodzielnych w obu krajach, w oparciu o silny udział szkolenia zawodowego, z zamiarem doprowadzenia do uznawalności dyplomów w obu krajach oraz do podniesienia godności i popularności zawodu „pielęgniarza/opiekuna osoby starszej”.

Projekt jest odpowiedzią na rosnące znaczenie polityki senioralnej w obu krajach.

Podczas wizyty Marszałek Marzena Wodzińska odwiedziła szkołę im. Anny Siemsen (Anna-Siemsen-Schule), w której realizowany będzie komponent edukacyjny oraz placówkę senioralną Eilenriedestift e. V., w której odbywać będą się zajęcia praktyczne.

Zdjęcie w galerii