Marzena Wodzińska

Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego

Polecam strony

 

 

 

XIX edycja Konkursu pod nazwą „Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju województwa wielkopolskiego”

Podczas uroczystej gali 8 października 2018 r w IBB Andersia Hotel w Poznaniu została rozstrzygnięta XIX edycja Konkursu pod nazwą „Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju województwa wielkopolskiego”, organizowanego Prezes Samorząd Województwa Wielkopolskiego.
Konkurs organizowany jest nieprzerwanie od 19 lat, ciesząc się dużym zainteresowaniem, przyczynia się do aktywizacji i integracji lokalnych społeczności.
Jak widać Wielkopolska to ogromny potencjał. W jej granicach dzieje się wiele wartościowych inicjatyw, które razem składają się na budowanie pozytywnego wizerunku naszego regionu. Przedsięwzięcia te są często „ukryte”, widoczne jedynie dla nielicznych. A my jako władze Województwa Wielkopolskiego chcemy je wyszukiwać, pokazać i promować. Tak by usłyszano o nich w całej Wielkopolsce, by je docenić i za ich sprawą dawać dobry przykład innym.
Ocena projektów pokazała jak wartościowe są działania samorządów lokalnych podejmowane w celu aktywizacji mieszkańców Wielkopolski. Wskazała również szereg działań podejmowanych przez samych mieszkańców w zakresie wzbogacenia oraz podniesienia jakości życia małych miast i wsi we wszystkich przejawach życia społecznego oraz kulturalnego, a także ochrony dziedzictwa i warunków przyrodniczych najbliższego otoczenia.

Oprawę artystyczną Gali zapewnili: tancerze ze szkoły tańca Sieraszewski Dance Studio, Zespól BognaBand oraz soliści: Mirosław Niewiadomski, Mariusz Adam Ruta i Emilia Zielińska, którzy wykonali największe utwory klasyki operetkowej, utwory z musicali, filmu i przeboje muzyki rozrywkowej.
Laureaci Konkursu otrzymali nagrody finansowe ufundowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
Gratulacje dla laureatów:

Lokalne oddziaływania w zakresie działalności proekologicznej

  1. Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Brodnickiej Gniazdo „Akademia Przyrody”
  2. Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych im. St. i Wł. Grabskich w Kole „Tydzień na łonie natury”
  3. Zespół Szkół w Perzowie „HOTELOWY RAJ” O pszczoły i owady dbamy, łąkę i domki hotelowe dla nich mamy.
  4. Szkoła Podstawowa im. Wacława Popiela w Mościskach „Zbieraj z klasą”
  5. Stowarzyszenie „Gospodynie Wiejskie” Pakosław „Jak w piecu palić uczymy, zdrowie swoje chronimy”
  6. Towarzystwo Miłośników Łobżenicy „Eksploracja rzeki Łobżonki od źródeł do ujścia”
  7. Zespół Szkół w Czerminie, Przedszkole Czermin Przedszkolaki nie próżnują, ekologicznie edukują, więc na medal zasługują.
  8. Szkoła Podstawowa im. Józefa Wybickiego w Liskowie Jestem Eko – zdrowo jem
  9. Stowarzyszenie „Nasz Szadek” „Szadek żywność szanuje, niczego nie marnuje”
  10. Koło Pszczelarzy w Łobżenicy Regionalny Związek Pszczelarzy Wielkopolski Północnej w Chodzieży Łobżenica dla pszczół – pszczelarze dla Łobżenicy
  11. Stowarzyszenie przyjaciół MOCH „Poszukiwanie przygody z udziałem…wody”
  12. Szkoła Podstawowa w Wielowsi Okaż kulturę i chroń naturę!
  13. Stowarzyszenie Inicjatyw Powiatowych w Ostrzeszowie Orienteering – aktywną formą spędzania wolnego czasu w powiecie ostrzeszowskim
  14. Stowarzyszenie Kulturalno– Edukacyjno – Społeczne „re-Ewolucja" Dzień Ziemi
  15. Stowarzyszenie Przyjaciół Jarzębinki w Nowych Skalmierzycach „Ekologia to ważna sprawa”
  16. Sołectwo Goranin „Wiosenne sprzątanie, jesienne porządki i czyste będą wszystkie zakątki. Ekologiczne Sołectwo Goranin.”
  17. Stowarzyszenie Aktywni Razem w Ludomach Z przyrodą w Dworskim Parku w Ludomach
  18. Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Zespołu Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich na Rzecz Rozwoju Szkoły i Środowiska Lokalnego „Majówka Powiatowa, Eko Piknik oraz Wystawa Rolniczo – Ogrodnicza”
  19. Stowarzyszenie Koła Gospodyń Wiejskich w Dobrowie „O środowisko dbamy - baterie zbieramy”
  20. Stowarzyszenie Przyjaciół Żychlina w Żychlinie Zielone Chochliki
  21. Gminna Biblioteka Publiczna w Miedzichowie „Biblioteka w plenerze - nauka przez czytanie, zajęcia edukacyjne”
  22. Ochotnicza Straż Pożarna Miasteczko Krajeńskie Festyn ekologiczny z zawodami sportowo – pożarniczymi
  23. Biblioteka Publiczna w Perzowie Z lasem za pan brat
  24. Oddział Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze „TurIno” Integracyjna Impreza na Orientację
  25. Ochotnicza Straż Pożarna w Kuźnicy Bobrowskiej Indiański Dzień Dziecka
  26. Stowarzyszenie Rakowo O.S.T.RO – Olęderskie Szlaki Turystyczno Rowerowe
  27. Gminna Biblioteka Publiczna w Grzegorzewie„Warsztaty ekologiczne z sianka”
  28. Koło Łowieckie nr 60 „Sokół” w Kiszkowie „Odbudowa zanikającej populacji kuropatwy w krajobrazie Wielkopolski na terenach obwodów łowieckich dzierżawionych przez Koło Łowieckie nr 60 Sokół w Kiszkowie”
  29. Stowarzyszenie „DOM” Dobrowska Organizacja Międzypokoleniowa Gmina Dobrów Z seniorem mądrzej
  30. Stowarzyszenie na rzecz rozwoju wsi Nowieczek „Może starszy, może młodszy, nikt z nas w sporcie nie jest gorszy – wspieranie rekreacji i edukacji prozdrowotnej – cykl rajdów rowerowych i zajęć fitness”
  31. Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Śmiglu „Cudze chwalimy, swego nie znamy” – 3 Etapowy Rajd Rowerowy

Lokalne oddziaływania w zakresie działalności prokulturowej:

  1. Stowarzyszenie Pelikan Gmina Czerniejewo „H2O to jest to”
  2. Stowarzyszenie Przyjaciele Gorzelni w Turwi 100 lat Gorzelni w Turwi
  3. 3.Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" we Lwówku Cyfrowe archiwum Lwóweckie
  4. Sołectwo Łagiewniki Kościelne Odtwarzamy „Kipę”- lodową wyspę na stawie w Łagiewnikach Kościelnych
  5. Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Zduny „Młodzi, zdolni i…ze Zdun”
  6. Szkoła Podstawowa im. Ks. Józefa Radońskiego w Sławnie „Historia wokół nas”
  7. Gminna Biblioteka Publiczna w Trzcinicy „Czwartkowe spotkania z książką”
  8. Ochotnicza Straż Pożarna w Rychwale Jeszcze Polska ...
  9. Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci „Promyk” w Broniszewicach „Wielkopolska na szkle malowana”
  10. Szczep ZHP „GRANICA” im. Powstańców Wielkopolskich w Nowych Skalmierzycach Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem - staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium
  11. Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci im. Jana Pawła II w Czerminie „Z małej wsi po Wielką kulturę”
  12. Parafia rzymskokatolicka p.w. św. Marka Ewangelisty w Rososzycy Ze Świętym Markiem w tle
  13. Gminny Ośrodek Kultury w Liskowie Widowisko „Opowieść o Wigilii Bożego Narodzenia”
  14. Stowarzyszenie Miłośników Wsi Żegocin „Śladami przeszłości”
  15. Ochotnicza Straż Pożarna w Środzie Wielkopolskiej Strażacy w służbie Niepodległej 100/150/200
  16. Rada Sołecka wsi Kluczewo „Zwiastun wiosny Nowe Lotko”
  17. Biblioteka Publiczna Gminy Orchowo „Ocalić od zapomnienia…- śladami życia i twórczości Józefa Myślickiego”
  18. Stowarzyszenie Nasza Gmina Gmina Książ Wielkopolski Przejdziem Wartę!
  19. Stowarzyszenie Odnowa Wsi Kosmów „Dwanaście miesięcy z kulturą i z tradycją”
  20. Publiczne Przedszkole nr 1 „Jarzębinka” w Nowych Skalmierzycach „Aby drogę mierzyć przyszłą trzeba pomnieć skąd się wyszło” - 100 rocznica Powstania Wielkopolskiego jako podstawa kształtowania u dzieci postaw przywiązania do ojczystego kraju i poczucia godności narodowej
  21. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Kleczewie Made in Poland- Rękodzieło od A do Z
  22. Stowarzyszenie Pniewskich Amazonek „Razem Raźniej” „Międzypokoleniowe spotkanie ze smakiem”
  23. Ośrodek Kultury w Czerminie „Niech łączy nas historia i tradycja”
  24. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Dolsk Festyn Kulturalny „Kozi Jarmark”
  25. Stowarzyszenie Ekologiczno – Kulturalne Ekoklub Bądź Prymusem, tak jak Antoś!
  26. Biblioteka Publiczna GminyGołuchów „Potańcujmy na ludowo”
  27. Ochotnicza Straż Pożarna w Czajkowie „Na wspólną nutę”-VII Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych w Czajkowie
  28. Stowarzyszenie Aktywni dla Małgowa „Magia kina”
  29. Ośrodek Kultury w Żegocinie Radość niepodległości
  30. Zespół Szkół im. Emilii Sczanieckiej Szkolny Przegląd Poezji Śpiewanej i Piosenki Poetyckiej „Liro ty moja śpiewna…”
  31. Stowarzyszenie Przyjaciół Śmigielskiej Kolejki Wąskotorowej Turystycznie i historycznie - lekcja historii na śmigielskiej kolejce (3 edycje)
  32. Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Kaczkach Średnich Festiwal motoryzacji i bezpieczeństwa - Moto Festiwal ATT&O
  33. Stowarzyszenie Partnerstwo Lokalne w Śmiglu Jeszcze nie takie stare a dla niektórych już nowe
  34. Gminny Ośrodek Kultury w Siedlcu „Tydzień Powstania Wielkopolskiego”
  35. Przedszkole Samorządowe z Oddziałem Integracyjnym w Mochach Gminna Spartakiada Przedszkolaków – „Żyj zdrowo - na sportowo”
  36. Biblioteka Publiczna Gminy Stare Miasto im. Joanny Papuzińskiej w Starym Mieście „Dziedzictwo kulturowe”
  37. Gołuchowskie Centrum Kultury „Zamek” w Gołuchowie Śpiewonatura - muzykoterapeutyczne warsztaty wokalne i koncert na powitanie lata w Gołuchowie. Projekt muzyczny DZIECI KWIATY
  38. Stowarzyszenie OdNowa w Rozdrażewie „Wielkanocni przebierańcy – chodzenie z niedźwiedziem”
  39. Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne „Stacja Bukownica” Gmina Grabów nad Prosną „Poznajemy Wielkopolskę czyli coroczne Rajdy Rowerowe”
  40. Gminne Koło Towarzystwa Przyjaciół Dzieci przy Szkole Podstawowej w Galewie Integracyjne Warsztaty Bożonarodzeniowe
  41. Zespół Szkolno –Przedszkolny w Słodkowie Wielkanocne spotkanie integracyjne
  42. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Mochach Kiermasz Bożonarodzeniowy
  43. Pniewskie Stowarzyszenie "Perspektywa" „A pamięć w nas pozostanie”
  44. Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Opatowie Wydobyć z mgły zapomnienia…
  45. Stowarzyszenie na rzecz wspierania aktywności lokalnej w Gminie Dolsk - DLK 2020 „Poznajemy Sołectwa - wakacje na rowerze”
  46. Towarzystwo Przyjaciół Żydowa „Żydowo wczoraj i dziś - poznajemy historię naszej miejscowości”

 

Wykaz nagród przyznanych w Kategorii II będącej promocją działania i inicjatyw społecznych samorządów: gmin wiejskich, gmin miejsko-wiejskich, powiatów (z wyjątkiem miast na prawach powiatu) Lokalne oddziaływania w zakresie działalności proekologicznej:

  1. Gmina Miasto Złotów „Miejska Fabryka Czystego Powietrza”
  2. Gmina Miedzichowo „Moja czysta Gmina” – konkurs ekologiczny dla dzieci i młodzieży szkolnej z terenu Gminy Miedzichowo
  3. Gmina Łęka Opatowska „Ekologicznie znaczy logicznie”
  4. Gmina Rzgów Utworzenie miejsca do prowadzenia zajęć z edukacji ekologicznej – obserwatorium przyrodnicze w Zespole Szkół w Sławsku
  5. Powiat Poznański Gmina Poznań „Kochajmy nasze małe ojczyzny”
  6. Gmina Śrem „Śrem antysmogowo”
  7. Gmina Rogoźno Eko-Piknik 17. Południka
  8. Gmina Grzegorzew „Ratujemy drzewa - zbieramy makulaturę, bo w Gminie Grzegorzew lubimy czystą naturę”
  9. Gmina Przemęt Utworzenie Parku w Miejscowości Mochy w miejscu Starej Oczyszczalni Ścieków
  10. Gmina Łobżenica Promowanie dziedzictwa przyrodniczego w gminie Łobżenica
  11. Gmina Malanów „100 Bartusiów na 100-lecie odzyskania Niepodległości”
  12. Gmina Grodzisk Wielkopolski Happening ekologiczny w Gminie Grodzisk Wielkopolski
  13. Gmina Lądek „Nowe nasadzenia zieleni w Parku w Ratyniu na terenie gminy Lądek”
  14. Miasto i Gmina Szamotuły Wyjazdy ekologiczne dla uczniów z terenu Miasta i Gminy Szamotuły
  15. Gmina Czempiń Promowanie dziedzictwa przyrodniczego Parku Krajobrazowego im. gen. Dezyderego Chłapowskiego i wsi Słonin poprzez budowę ścieżki edukacyjnej

Lokalne oddziaływanie w zakresie działalności prokulturowej:

  1. Gmina Kościan Ochrona dziedzictwa kulturowego poprzez serię wydawniczą "Miejsca i sztuka"
  2. Gmina Śmigiel „Nowe Wnętrze=Nowe Życie - odrestaurowana kaplica poewangelicka miejscem promowania kultury na Ziemi Śmigielskiej"
  3. Gmina Kępno Festiwal Trzech Kultur
  4. Gmina Bralin „Ale Babki - Przez życie ze śpiewem"
  5. Powiat Kaliski „Tym, którzy byli przed nami"
  6. Gmina Wielichowo Ocalić od zapomnienia
  7. Starostwo Powiatowe w Kościanie Rewitalizacja szlaku pielgrzymkowo-turystycznego Kopaszyńskiej Drogi Krzyżowej
  8. Gmina Pniewy „Jarmark Bożonarodzeniowy"
  9. Gmina Wieleń Izba Pamięci Ziemi Wieleńskiej.
  10. Gmina Godziesze Wielkie „Jest takie Stowarzyszenie…"
  11. Gmina Kawęczyn „Wspomnienia wieczne żywe” - Cykl artykułów "Wspomnień blask" wydawanych w miesięczniku "Kawęczyniak" jako przykład działalności prokulturowej o znaczeniu kulturalnym, historycznym i nawiązującym do tradycji.
  12. Powiat Turecki „Przepiśnik”- Powiat Turecki Tkany Nożem i Widelcem
  13. Gmina Czerniejewo „Skwer im. Pawła Cymsa - miejscem pamięci, rekreacji i spotkań”
  14. Powiat Kępiński Organizacja Powiatowego Festiwalu Teartalnego wraz z warsztatami aktorskimi
  15. Gmina Sompolno Raz na sportowo raz na ludowo - gra miejska

Wykaz nagród przyznanych w Kategorii III będącej promocją działania i inicjatyw społecznych gmin miejskich (w tym miast na prawach powiatu) oraz organizacji pożytku publicznego w zakresie działalności proekologicznej zmierzającej do poprawy jakości powietrza i sposobu gospodarowania odpadami:

  1. Miasto Kalisz "TworzyMy zdrową atmosferę Kaliszaedukacja ekologiczna mieszkańców Kalisza poprzez wydawanie publikacji,festyn ekologiczny, konkursy i warsztaty" 10 000,00 zł
  2. Miasto Poznań Gmina Poznań Usługa internetowa „Atmosfera dla Poznania” 7 000,00 zł
  3. Stowarzyszenie Diabetyków Średzkich w Środzie Wielkopolskiej Gdy o śmieciach wiesz już wszystko lepiej chronisz środowisko 5 000,00 zł


Zdjęcia w galerii