Marzena Wodzińska

Radna Województwa Wielkopolskiego

Polecam strony

 

 

 

Koleje Wolności 1918-2018

MARZENIA SIĘ REALIZUJĄ... „Koleje Wolności 1918-2018” na południu Wielkopolski z Wolsztyna poprzez Leszno, Ostrów Wielkopolski do Kalisza

W związku z przypadającą w tym roku rocznicą 100. lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego wspólnie ze swoimi instytucjami: Kolejami Wielkopolskimi, Muzeum Początków Państwa Polskiego, Parowozownią Wolsztyn oraz Ośrodkami Doskonalenia Nauczycieli włączyły się w obchody tego ważnego wydarzenia. W ramach projektu „Koleje Wolności 1918-2018” w dniach 3-5 października, zostały uruchomione specjalne pociągi, składające się z lokomotywy parowej i wagonów retro. Ich pasażerowie uczniowie i młodzież szkolna uczestniczą w żywej lekcji historii prowadzonej przez nauczycieli i rekonstruktorów, którzy przybliżą historię tego zrywu niepodległościowego. Zajęcia będą trwać przez godzinę lekcyjną a kolejne grupy uczestników tego wydarzenia będą dosiadać się do pociągu na wybranych stacjach.

Uruchamiane pociągi będą miały funkcję obiektów edukacyjnych, przejazd nimi jest bezpłatny, a zapisy prowadzi Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. W składzie pociągu znajdować się będą dodatkowe wagony przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych podróżą powstańczymi szlakami. Podczas postojów na wybranych stacjach będzie miało miejsce tzw. wodowanie lokomotywy, co z pewnością dodatkowo wpłynie na unikatowy charakter tego projektu.

W sobotę 6 października pociąg specjalny relacji Poznań Główny – Kiekrz – zakończy bieg na dworcu Poznań Dworzec Letni, gdzie odbędzie się uroczysty finał projektu – widowisko Światło i Dźwięk.


Zdjęcia w galerii