Marzena Wodzińska

Radna Województwa Wielkopolskiego

Polecam strony

 

 

 

Czas zawodowców BIS – zawodowa Wielkopolska

Efektywny rozwój Wielkopolskiej Sieci Edukacyjno-Gospodarczej utworzonej w projekcie "Czas zawodowców BIS - zawodowa Wielkopolska"

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu w imieniu Partnera Wiodącego projektu „Czas zawodowców BIS – zawodowa Wielkopolska” podpisałam z kolejnymi przedsiębiorstwami porozumienia o wzajemnej współpracy na rzecz realizacji ww. projektu. Partnera Projektu - Politechnikę Poznańską reprezentował Marek Goliński. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele przedsiębiorstw zaangażowanych w tworzenie Wielkopolskiej Sieci Edukacyjno-Gospodarczej w ramach projektu: Colian Sp. z o.o. z siedzibą w Opatówku k. Kalisza, Volkswagen Poznań Sp. z o.o. oraz Amica S.A. z siedzibą we Wronkach.

Projekt „Czas zawodowców BIS – zawodowa Wielkopolska” został uruchomiony w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020 i będzie realizowany do końca 2022 roku przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego (Departament Edukacji i Nauki) oraz Politechnikę Poznańską we współpracy z zainteresowanymi samorządami, pracodawcami i szkołami kształcącymi zawodowo. Całkowita wartość projektu wynosi 63 mln 500 tys. zł. Przedmiotem projektu "Czas Zawodowców BIS – zawodowa Wielkopolska" jest podniesienie jakości kształcenia zawodowego w Wielkopolsce w aspekcie lepszego dostosowania kompetencji uczniów do potrzeb rynku pracy oraz dostosowania kompetencji nauczycieli w zakresie ich lepszego przygotowania do kształcenia uczniów w zawodzie, jak również doposażenie szkół i placówek kształcenia zawodowego w sprzęt i pomoce dydaktyczne. Uczniowie w ramach projektu korzystają z szerokiego wachlarza propozycji działań. Projekt umożliwia im odbywanie staży w zakładach pracy, realizację specjalistycznych zajęć w innowacyjnych laboratoriach oraz korzystanie z „Systemu Zawodowcy” kojarzącego przedsiębiorców poszukujących praktykantów z uczniami posiadającymi umiejętności konieczne do podjęcia praktyki i stażu. Ponadto projekt zakłada wypracowanie trwałych powiązań pomiędzy szkołami i lokalnymi pracodawcami poprzez uzupełnianie kształcenia zawodowego o elementy praktycznej nauki zawodu, zwłaszcza w powiązaniu z rynkiem pracy, co przynosi korzyści nie tylko uczniom ale przyczynia się również do dostosowywania programów kształcenia do rynku pracy.

Jednostki samorządu terytorialnego, pracodawcy i poszczególne szkoły uczestniczące w projekcie mają okazję współtworzyć rozwijaną w województwie Wielkopolską Sieć Edukacyjno-Gospodarczą. Taka kooperacja w obecnych warunkach gospodarczych jest koniecznością. Oprócz przedsiębiorstw, które dzisiaj przystępują do projektu, w realizację przedsięwzięcia zaangażowało się już 10 firm, są to: Pratt & Whitney Kalisz Sp. z o.o., Mahle Behr Ostrów Wielkopolski Sp. z o.o., MAX-POL sp. z o.o. z Krotoszyna, Fabryka Wyposażenia Wagonów RAWAG Sp. z.o.o. z Rawicza, Litex Promo sp. z o.o. , Litex Service Sp. z o.o. i Lubawa S.A. z Ostrowa Wielkopolskiego, Mikroma Polska z Wrześni, Ardagh Glass S.A. z Gostynia, Teknia sp. z o.o. z Kalisza. Utworzona w ramach projektu Wielkopolska Sieć Edukacyjno-Gospodarcza systematycznie rozrasta się czego dowodem są zawierane kolejne porozumienia i ciągle wzrastająca liczba firm z którymi nawiązywana jest współpraca.

Nasze działania stanowią odpowiedź na zmieniające się potrzeby nie tylko rynku pracy, ale przede wszystkim młodych ludzi. Musimy zadbać o właściwe przygotowanie młodego pokolenia „Zawodowców” uwzględniając ich potrzeby i oczekiwania. Dobrym krokiem ku poprawie edukacji zawodowej w Wielkopolsce, wzorem innych państw zachodnich, może okazać się ściślejsza współpraca pomiędzy szkołami i przedsiębiorstwami. Dzięki niej pracodawcy mieliby realny wpływ na kształcenie uczniów, którzy w przyszłości mogliby zasilić szeregi ich firm.


Zdjęcia w galerii